نظارت بر اجرا

بدون نظر خدمات

وجود یک استراتژی برای مانیتورینگ شبکه به اندازه طراحی و اجرای شبکه دارای اهمیت است. بدون نظارت بر شبکه، حتی بهترین معماری و طراحی شبکه هم از هم خواهد پاشید. بنابراین داشتن یک برنامه منسجم برای مانیتورینگ شبکه از ضروریات هر شبکه ای است.

چند راه حل معمول برای نظارت بر شبکه وجود دارد که توسط سازمان ها و مدیران شبکه دنبال می شود. این شیوه های معمول به شما کمک می کند تا یک استراتژی اساسی برای شروع کار با اطلاعات گره ها و پارامترهایی که باید کنترل شوند، در اختیار داشته باشید.

این بدین معنا نیست که مانیتورینگ شبکه فقط به این روش های معمول محدود می شود. شیوه های معمول اصول اساسی را که بخشی از نظارت بر شبکه است، تعریف می کند. علاوه بر روش های متداول مشخص شده در اینجا، مدیر شبکه باید طراحی و الزامات شبکه ای را که متعلق به خود اوست درک کند و بتواند استراتژی های نظارت اضافی را برای تمام معیارها و عناصر موجود در شبکه تحت نظر خود اجرا کند.

عناصر مهم در نظارت بر شبکه

۱- نظارت بر در دسترس بودن شبکه

نظارت بر در دسترس بودن شبکه، نظارت بر تمام منابع موجود در زیرساخت IT را برای اطمینان از در دسترس بودن آنها برای تأمین نیازهای سازمان و کاربران آن تعریف می کند. زیرساخت های فناوری اطلاعات امروز برای پاسخگویی به خواسته های تجاری به توانایی فعالیت ۱۰۰٪ نیاز دارد. شبکه و خدمات ارائه شده در شبکه برای اطمینان از تداوم تجارت باید همیشه در دسترس باشند. نظارت بر در دسترس بودن می تواند به تحقق این هدف کمک کند. نظارت مستمر بر منابع و خدمات، فعال بودن گره یا سرویس را برای تأمین نیازها تضمین می کند. برخی از نمونه های نظارت بر در دسترس بودن شامل دستگاه های نظارتی در شبکه برای اطمینان از عدم اختلال در شبکه، در دسترس بودن پهنای باند برای اطمینان از تحویل داده ها، در دسترس بودن فضای ذخیره سازی برای ذخیره داده های سازمانی، نظارت بر خدمات سطح سیستم برای اطمینان از عملکرد نرم افزارهای مهم شرکت و غیره است.

گزارش به تنهایی به مدیر کمک نمی کند که یک شبکه با عملکرد بالا را حفظ کند. یکی دیگر از نیازهای مهم، توانایی شناسایی اشتباهاتی است که ممکن است در شبکه رخ دهد. در حالی که گزارش ها به درک طبیعی بودن وضعیت شبکه کمک می کنند، هشدارها بر اساس آستانه ها و نقاط تحریک به مدیر شبکه کمک می کنند قبل از پایین آمدن شبکه، مشکلات احتمالی شبکه مربوط به عملکرد و امنیت را شناسایی کند. هشدارها و گزارشات مکمل یکدیگر هستند به طوری که هشدارها به مدیر از مشکلات احتمالی اطلاع می دهند و گزارشات داده هایی را برای شناسایی علت اصلی مشکلات شبکه فراهم می کنند.

۲- هشدار دادن

هر شبکه یک خط مبنا دارد که آنچه در شبکه به لحاظ عملکرد شبکه و رفتار شبکه طبیعی است را توصیف می کند. خط مبنا برای هر شبکه با شبکه دیگر متفاوت است. هنگامی که مقادیر مربوط به یک پارامتر از یک مقدار پایه ثابت عبور می کنند، این امکان وجود دارد که به مسئله ای تبدیل شود که می تواند بر به روز بودن شبکه تأثیر بگذارد. در چنین سناریوهایی، هشدار مبتنی بر انحراف از مقدار متوسط ​​می تواند به تشخیص و حل زود هنگام مسائل کمک کند، که به نوبه خود به عملکرد روان شبکه با توقف کمتر کمک می کند. هشدار به مدیران کمک می کند تا در مورد اشتباهاتی که ممکن است در رابطه با عملکرد و امنیت در شبکه رخ دهند مطلع شوند. گزینه های مختلفی وجود دارد که براساس آنها می توان هشدار ایجاد کرد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *